strona główna
kontakt
Federacja poleca
władze Federacji
statut Federacji
załóż DKF
finanse DKF-ów
lista
konkurs prelegentów

Klubowy afisz

   Polska Federacja DKF, poczynając od tego sezonu, zamierza wprowadzić do obiegu klubowego 3-4 zwarte przeglądy filmowe w roku. Będą to na ogół ekskluzywne zestawy filmów, przeznaczone do wyłącznej prezentacji w DKF-ach. Wszystkie zostaną przygotowane na płytach DVD lub Blue Ray, z polskimi napisami. Ich obieg, w trakcie wynegocjowanego okresu czasu, będzie koordynować biuro PF DKF. Odpłatność za wypożyczenie konkretnego zestawu zostanie ustalona stosownie do kosztów ich pozyskania i opracowania.

   Na początek, wspólnie z Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu, proponujemy wybór najlepszych filmów Tomása Gutiérreza Alei, prezentowany w tym roku na LAF. T.G. Alea jest najbardziej znanym na świecie kubańskim reżyserem. To wyjątkowy w tamtym kinie twórca, któremu udało się zachować przez lata artystyczną niezależność. Jego wznosząca się od lat 60. kariera została na koniec uhonorowana nominacją do Oscara, za jego najwybitniejsze dokonanie – „Truskawki i czekolada” (1994). Retrospektywa filmów Alei spotkała się w Zwierzyńcu z fantastycznym przyjęciem, do czego przyczyniła się zapewne również wizyta jego ulubionej aktorki – Mirthy Ibarry.

   W dostępnym dla DKF-ów zestawie, znajdą się następujące filmy Tomása Gutiérreza Alei:

OSTATNIA WIECZERZA (La ultima cena)
reż.: Tomás Gutierrez Alea
scen.: Tomás Gonzáles, Maria Eugenia Haya, Tomás Gutierrez Alea
zdj.: Mario Garcia Joya
muz.: Leo Brouwer
w.: Nelson Villagra, Silvano Rey, Luis Alberto Garcia, José Antonio Rodriguez, Samuel Claxton, Mario Balmaseda, Mirtha Ibarra
prod.: Kuba 1976 (115 min)
Nagroda publiczności na MFF w Sao Paulo’1978

   Właściciel plantacji trzciny cukrowej pragnie godnie obejść Wielki Tydzień. Pozując na Chrystusa, zaprasza wybranych dwunastu niewolników na uroczystą wieczerzę. Hrabia jest przy tym przekonany, że myjąc w Wielki Czwartek swoim poddanym nogi i sadzając ich obok siebie przy stole, najlepiej wyraża ewangeliczne wartości wiary. Uczta kończy się pijacką orgią, a Wielki Piątek położy kres wczorajszym ideałom miłosierdzia i pojednania. Plantacja zaś zamieni się w Golgotę…

ROZBITKOWIE (Los Sobrevivientes)
reż.: Tomás Gutierrez Alea
scen.: Antonio Benitez, Tomás Gutierrez Alea
zdj.: Mario Garcia Joya
muz.: Leo Brouwer
w.: Enrique Santiesteban (Sebastian Orozco), Juanita Caldevilla (Dona Lola), German Pinelli (Pasqualo Orozco), Anna Vina (Fina Orozco), Reynaldo Miravalles (Vincente Cuervo), Vincente Revuelta (Julio Orozco)
prod.: Kuba 1979 (112 min)
Grand Prix na MFF w Damaszku’1981

Czarna komedia, nad którą unosi się duch filmów Bunuela, ulubionego mistrza Alei. Do rezydencji arystokratycznego rodu docierają niepokojące wieści o nadciągającej rewolucji. To brzmi jak zapowiedź końca świata. Członkowie rodziny postanawiają nie przyjmować hiobowych sygnałów do wiadomości, a przetrzymać zbliżający się kataklizm w dobrze strzeżonej twierdzy. Na razie nic im nie grozi, ale zapasy stopniowo ubywają, a służba wymyka się spod kontroli…

LISTY Z PARKU (Cartas del parque)
reż.: Tomás Gutierrez Alea
scen. (na podst. powieści Gabriela Garcíi Márqueza): Tomás Gutierrez Alea
zdj.: Mario Garcia Joya
muz.: Gonzalito Rubalcaba
w.: Víctor Laplace (Pedro), Ivonne López Arenal (Maria), Miguel Paneke (Juan), Mirtha Ibarra (Milagros), Adolfo Llauradó, Elio Mesa
prod.: Kuba 1989 (87 min)

Początek 20. wieku. Juan darzy uczuciem Marię. Dziewczyna nie jest na jego awanse obojętna. Tyle tylko, że wyznania miłosne adresują do siebie w listach za pośrednictwem pewnego skryby, biegłego w sztuce pisania miłosnej korespondencji. W końcu on sam staje się, chcąc nie chcąc, trzecim elementem tego miłosnego trójkąta… Mistrzowska proza Gabriela Garcii Márqueza dostała się w wyjątkowo dobre ręce.

TRUSKAWKI I CZEKOLADA (Fresa y chocolate)
reż.: Tomás Gutierrez Alea, Juan Carlos Tabio
scen. (na podst. własnego opowiadania): Senel Paz
zdj.: Mario Garcia Joya
muz.: José Maria Vitier
w.: Jorge Perugorría (Diego), Vladimir Cruz (David), Mirtha Ibarra (Nancy), Francisco Gattorno (Miguel), Joel Angelino (German), Marilyn Solaya (Vivian), Andrés Cortina (ksiądz) prod.: Kuba/Meksyk/Hiszpania 1993 (110 min)
Grand Coral oraz nagrody za reżyserię, rolę męską (J. Perrugoria), drugoplanową rolę kobiecą (M. Ibarra), nagroda FIPRESCI i nagroda publiczności na MFF w Hawanie’1993; Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie’1994; Srebrny Hugon na MFF w Chicago’1994; nominacja do Oscara’1994 za najlepszy film zagraniczny

Hawana, rok 1979. David, heteroseksualny student, poznaje kolegę – Diego, zadeklarowanego geja, zdającego sobie sprawę z niechętnego stosunku komunistów, w tym Fidela Castro, do mniejszości seksualnych. Wkrótce uświadamia sobie, że łączy ich coś więcej niż koleżeńskie relacje. Ich wspólny znajomy, Miguel, który jest homofobem, próbuje przekonać Davida, żeby inwigilował swego przyjaciela, albowiem każdy homoseksualista stanowi realne zagrożenie dla moralności komunistycznej.

GUANTANAMERA
reż.: Tomás Gutierrez Alea, Juan Carlos Tabio
scen.: Eliseo Alberto Diego, Tomás Gutierrez Alea, Juan Carlos Tabio
zdj.: Hans Burman
muz.: José Nieto
w.: Carlos Cruz (Adolfo), Mirtha Ibarra (Georgina), Raúl Eguren (Candido), Jorge Perugorria (Mariano), Pedro Fernández (Ramon), Luis Alberto Garcia (Tony), Conchita Brando (Yoyita), Suset Pérez Malberti (Iku)
prod.: Kuba 1995 (101 min)
Grand Coral na MFF w Hawanie’1995

Pewna starsza pani urodziła się i wychowała w Guantanamo na Kubie. Kiedy była młoda, wraz z rodzicami przeprowadziła się do Hawany. Zostawiła w rodzinnym mieście swą pierwszą miłość. Po latach wróciła do Guantanamo i spotkała ukochanego. On ciągle pamiętał o ich młodzieńczym romansie, choć od ostatniego spotkania minęło tak wiele czasu. Płomień miłości wybucha na nowo. Kiedy wreszcie po raz pierwszy mogą być razem, ona umiera w jego ramionach ze szczęścia. Trzeba ją pogrzebać na drugim końcu wyspy, ale w kraju panuje kryzys paliwowy i władze wprowadziły drastyczne ograniczenia…

Katalog – WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY’1995


   Dodatkowo, na życzenie, możemy uzupełnić ten zestaw fabularnych filmów Alei o poświęcony mu pełnometrażowy dokument. „Titon, z Hawany do Guantanamery” (2008) nakręciła Mirtha Ibarra, ulubiona aktorka, muza, a w końcu żona reżysera. Odkrywa w nim przed widzami szczegóły z życia znanej w filmowym świecie postaci.

   Rezerwację terminów przeglądów filmów Baltasara Kormakura i Tomasa Guttiereza Alei prowadzi Piotr Kotowski, biuro CineEuropa, e-mail: cineeuropa@laf.net.pl, tel. 814403379.
Copyright © 2012 Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych